No 2017. gada 31. marta līdz 2. aprīlim tautas lietišķās mākslas meistari, amatnieki, stāstnieki, tautas teicēji, muzikanti un dziedātāji 167 vietās visā Latvijā aicinās uz pasākumu “Satiec savu meistaru! 2017”. 

NORISES UN MEISTARU KONTAKTINFORMĀCIJA

LEJUPIELĀDĒ MEISTARU AVĪZI

Aicinām pie meistariem pieteikties iepriekš, jo vairākās norišu vietās apmeklētāju skaits ir ierobežots!

Zemgalē būs iespēja iepazīt pirts tradīcijas un ziepju vārīšanu Baldones novadā, izgatavot rotaļlietas Bauskas Bērnu un jauniešu centrā, apgūt aušanu un adīšanu varēs vairākās tautas lietišķās mākslas studijās Jelgavas novadā, savukārt Ozolnieku novadā meistare Santa Rubene mācīs cept gardu saldskābmaizi.

Dziesmu un rotaļu apgūšana Bārtas kultūras namā, sklandraušu, skābputras un zivju ēdienu gatavošana Rojas Jūras zvejniecības muzejā, keramikas meistarklases Engures novadā, balto villaiņu apaudu aušana Kuldīgā un daudzas citas norises veidos bagātīgo pasākuma programmu Kurzemē.

Dagdas novadā Latgalē varēs apgūt makšķerēšanas prasmes, Līvānu novada kultūras centrs piedāvās iepazīt kāzu tradīcijas - teicēju atmiņu stāstus, mičošanu, tradicionālos kāzu ēdienus. Vārkavas novadā ikviens aicināts uz dūmu pirti, savukārt Viļānu novadā meistari iepazīstinās ar gavēņa laika ēdieniem (Murcovka, Pampuškys, Botva, Cyuku pupu kotleti).

Vidzeme piedāvās plašas iespējas apgūt tautastērpu darināšanu aušanas darbnīcā “Vēverīšas” un rotu darināšanu Seno rotu kalvē pie meistara Daumanta Kalniņa Cēsīs. Ērgļu novadā varēs apgūt baltā galdauta aušanu, rakstnieka Apsīšu Jēkaba dzimtajās mājas „Kalaņģi” Gulbenes novadā notiks leļļu darināšanas meistarklases, dižozolu zīļu dzēriena gatavošanu varēs iepazīt Jērcēnu tautas namā Strenču novadā.

Rīgā plašu programmu piedāvās Rīgas Kultūras un tautas mākslas centrs “Mazā ģilde”, Tautas tērpu centrs “Senā Klēts”, Kultūras un tautas mākslas centrs “Ritums”, Rīgas Kultūras centrs “Iļģuciems”, kā arī citas norišu vietas, kur būs iespējams apgūt dažādu rokdarbu prasmes. Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā apmeklētāji tiks iepazīstināti ar saimes amatnieku darbiem, kā arī aicināti uz rotaļām, spēlēm un dančiem.

Centrālais “Satiec savu meistaru! 2017” pasākums Rīgā notiks 1. aprīlī, Swedbank Latvija centrālajā ēkā un tās āra teritorijā (Balasta dambī 15). Tie būs tautas tradīciju, zināšanu un prasmju svētki, kuri gaidīs kā lielus, tā mazus rīdziniekus un pilsētas viesus. Daudzveidīgā pasākuma programma piedāvās iziet skaistākās latviešu rotaļas kopā ar folkloras kopām, pielikt savu roku krāšņāko tautas meistaru amatu darbnīcās un vērot meistaru paraugdemonstrējumus. Tāpat apmeklētājus pārsteigs plaša skatuves programma un amatnieku tirdziņš.

Pirmo reizi “Satiec savu meistaru!” Latvijas programmā iekļauta arī norise ārvalstīs. Luksemburgā meistares Maija Biķerniece, Inta Jansone un asociācija “Luksemburga-Latvija” aicinās apgūt pērļoto mauču (pulsa sildītāju) un spundiņraksta adīšanu.

“Satiec savu meistaru!” tradicionāli norisināsies vienlaikus ar projektu „Eiropas amatu prasmju dienas”, kas aizsākts 2002.gadā Francijā un kļuvis par plašāko starptautisko pasākumu, kas veltīts amata prasmju saglabāšanai, popularizēšanai un tālāknodošanai. 2017.gadā šajā akcijā piedalās jau 19 Eiropas valstis. Šī gada pasākuma centrālā tēma ir “Saišu stiprināšana”, akcentējot saikni starp mākslu un zinātni, tradīciju un inovācijām, prasmēm un eksperimentiem, paaudzēm, meistariem un mācekļiem.

“Eiropas amata prasmju dienas” mājas lapa: www.journeesdesmetiersdart.fr/

Projekta „Satiec savu meistaru!” mērķis ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī par meistariem, viņu zināšanām un prasmēm.

“Satiec savu meistaru! 2017” rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām. Atbalsta Dziesmu un deju svētku lieldraugs Swedbank un SIA “Circle K Latvia”.